Likvidace jezuitské školy v Děčíně v r. 1950

místo

hlavní budova

Virtuální muzeum XXIV. díl. - (FŠ) z článku Milana Rosenkrance, Působení řádu Tovaryšstva Ježíšova v Děčíně, DVZ 2/1995, s. 3-12.

Před 70 lety, v noci z 13. na 14. dubna 1950 rozjela komunistická moc akci „K“ proti mužským klášterům. Jedním z postižených objektů byl také Filozofický institut Tovaryšstva Ježíšova v Děčíně.
Jeho sídlem byla budova v Kaštanové ulici postavená roku 1933, původně jako řádový noviciát pro nové členy řádu německé národnosti. Filozofický institut, prakticky řádová vysoká škola, se do Děčína přesunul v roce 1947. Přednášela se zde například logika, noetika, ontologie, etika, estetika, dějiny filozofie, ale také psychologie, fyzika či rétorika. V posledním školním roce jeho existence zde působilo 8 profesorů, 2 kněží pro duchovní správu bratrů, 7 dalších členů řádu a 37 studentů. Ti všichni byli v noci ze 13. na 14. dubna 1950 přepadeni asi 70 příslušníky StB. Pod namířenými samopaly a kulomety byli všichni obyvatelé institutu zatčeni a odvezeni do internačního tábora zřízeného v budově bývalé jezuitské koleje a gymnázia v Bohosudově. Řada studentů, ale i někteří profesoři, musela následně nastoupit vojenskou službu u jednotek PTP, někteří byli odsouzeni k mnohaletým trestům v těžkých žalářích. Rektor školy, P. dr. František Vojtek, putoval do tábora se zpřísněným režimem v Želivi u Humpolce. V různých typech komunistických internačních táborů a věznic strávil celkem 18 let. Veškerý majetek děčínského institutu byl po akci rozchvácen. Například rozsáhlá knihovna skončila celá ve stoupě. Vlastní budovu následně obsadila policie, která zde sídlí dodnes.